HISTÓRIA

Stredná odborná škola Ladislava Bielika má bohatú históriu. V súčasnosti funguje už tridsiaty siedmy školský rok a ponúka možnosti štúdia v nasledovných študijných odboroch umeleckého zamerania: propagačná grafika, propagačné výtvarníctvo, fotografický dizajn, odevný dizajn a priemyselný dizajn.

Tu je niekoľko výrazných medzníkov dokumentujúcich vývin a profilovanie školy:

• Vznik a existencia školy sú úzko späté s textilným priemyslom, ktorý je v okrese reprezentovaný bavlnárskym závodom Levitex a.s. Levice. V prvom školskom roku 1972/73 sa otvorili tri triedy dvojročného učebného odboru pradiar a tkáč.

• 1. septembra 1983 sa zriaďuje Stredné odborné učilište textilné v Leviciach. Boli vytvorené podmienky pre vyučovanie žiakov v učebných odboroch pradiar, tkáč a textilný chemik.

• 1. apríla 1991 sa SOU textilné stáva samostatným právnym subjektom. Zaviedli sa nové odbory: študijný odbor operátor odevnej výroby a učebný odbor krajčír - pánske a dámske odevy.

• 1. septembra 1996 dochádza k zmene názvu školy na Stredné odborné učilište textilné a odevné.

• Od 1. septembra 2001 bola v priestoroch SOU textilného a odevného zriadený nový typ strednej školy - Stredná odborná škola odevná so študijným odborom odevníctvo a študijným odborom umeleckého zamerania modelárstvo a návrhárstvo odevov.

• Začiatok novej histórie školy otvára 1. september 2003, kedy bola zlúčením Strednej odbornej školy odevnej a SOU textilného a odevného v Leviciach vytvorená Združená stredná škola odevná, Vajanského 23, Levice

• Dňa 18. decembra 2008 sa konal slávnostný akt odovzdania certifikátu s prepožičaným čestným názvom Stredná odborná škola Ladislava Bielika. Meno Ladislava Bielika sa v názve školy neobjavuje náhodne. Je s ňou prepojené niekoľkými pomyselnými niťami. Prvou z nich je fakt, že Ladislav Bielik sa narodil v Leviciach, tou druhou je jeho profesia fotografa. Fotografovaniu zasvätil  väčšinu svojho aktívneho života, venoval sa reportážnej športovej fotografii i spoločenskej fotografii. Z množstva nespočetných záberov ho však preslávil jeden, a to fotka známa ako Muž s odhalenou hruďou pred okupačným tankom, ktorú urobil ráno 21. augusta 1968. Obletela celý svet a stala sa symbolom spontánneho odporu ľudí proti okupácii Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Má svoje miesto v celosvetovom súbore najlepších fotografií 20. storočia.